30 Września 2024

Abuzywność postanowień umowy kredytu pomimo jej wykonywania w CHF!

W dniu 16 września 2024 r. uzyskaliśmy dla naszych klientów unieważnienie ich umowy kredytowej zawartej z PKO Bank Polski S.A.

W sprawie prowadzonej pod sygn. akt XXVIII C 5771/23 Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Maciej Nawrocki) stwierdził nieważność umowy kredytu denominowanego w CHF i zasądził na rzecz Klientów wpłacone przez nich świadczenia pieniężne, wraz z odsetkami.

Warty odnotowania jest przede wszystkim fakt, że kredyt był przez naszych Klientów praktycznie w całości spłacany w walucie CHF. Stanowiło to argument Banku, podkreślającego, że kredytobiorcy w takiej sytuacji nie byli narażeni na ryzyko ustalania kursów walut przez Bank. Sąd nie podzielił rzeczonej argumentacji. W ślad za twierdzeniami Kancelarii przyjął, że nie jest istotny sposób wykonywania zobowiązania, lecz to, jak zostało ono ukształtowane na samym jego początku i jakie wymogi spłaty kredytu zostały przez Bank przyjęte. Wybór kredytobiorców co do spłaty kredytu w walucie CHF nie eliminował abuzywności umowy, lecz jedynie zmniejszał jej skutki. Kluczowe było również, że abuzywność klauzul umownych odnosiła się nie tylko do postanowień dotyczących spłaty kredytu, ale przede wszystkim wypłaty kapitału przez Bank, w ramach której to transakcji Bank dokonał przeliczenia kwoty wyrażonej w CHF na PLN po wybranym przez siebie kursie, na który powodowie nie mieli żadnego wpływu.

Pozytywnym aspektem sprawy jest również szybkość jej procedowania przez Sąd. Rozstrzygnięcie w I instancji zostało wydane w niecałe półtora roku od wniesienia pozwu, co jest naprawdę zadowalającym wynikiem.

Najnowsze na blogu