Brak możliwości „szatkowania” postanowień - rzeszowski wyrok unieważnia kredyt z dawnego GE Money Bank S.A.
Końcówka września przyniosła w 100 % korzystne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, zawartej przez naszych Klientów z dawnym GE Money Bank S.A. (obecnie Bank BPH S.A.).
Sąd Okręgowy w Rzeszowie (SSO Łukasz Szanter) wyrokiem z dnia 27 września 2024 r., wydanym w sprawie I C 989/23, ustalił nieważność umowy kredytu wiążącej kredytobiorców z Bankiem, a ponadto zasądził na ich rzecz wszystkie dochodzone świadczenia pieniężne z tego tytułu, wraz z pełnymi odsetkami za opóźnienie w płatności, liczonymi od momentu przedsądowego wezwania Banku do zapłaty.
Ciekawym aspektem sprawy jest stanowisko Sądu orzekającego odnoszące się do kwestii zakresu abuzywności klauzul umownych dawnego GE Money Bank S.A. W rzeczonych kredytach kurs waluty Banku stosowany do przeliczeń związanych z umową określany był jako kurs średni NBP, skorygowany o tzw. „marżę Banku”. W sprawach na tle tego kredytu sądy w przeszłości miały tendencję do uznawania, że likwidacja abuzywności umowy może polegać na wyeliminowaniu samej „marży Banku” i przeliczeniu umowy tak, jakby miał do niej zastosowanie wyłącznie kurs średni NBP. Sąd rozpoznający niniejszą sprawę, pomimo zastosowania takiej interpretacji na etapie rozpoznawania wniosku o udzielenie zabezpieczenia, finalnie w wyroku od niej odstąpił. Uznał bowiem, że pod kątem abuzywności należy rozpatrywać klauzulę w całościowym jej brzmieniu i ujęciu, z wyłączeniem możliwości „szatkowania” jej na części abuzywne oraz takie, które w umowie potencjalnie mogłyby pozostać. W ocenie Sądu – oczywiście słusznej – korygowanie kursu NBP dowolnie ustalaną przez Bank marżą nie różni się niczym od określania przez Bank własnej wysokości kursu, ujmowanego w Tabele kursowe Banku i stosowanego następnie do przeliczeń związanych z Umową.
W niniejszej sprawie cieszy również czas jej procedowania. Sąd wydał rozstrzygnięcie w I instancji w niecały rok i 4 miesiące od wniesienia pozwu.