Frankowe zabezpieczenia – październik i listopad 2023 r.
Tegoroczna jesień pod względem procesowym była okresem wzmożonej aktywności orzeczniczej. W październiku i listopadzie 2023 r. uzyskaliśmy nie tylko wiele wyroków sądowych (i to zarówno sądów I jak i II instancji), ale również, bardzo pożądanych w postępowaniach frankowych, zabezpieczeń roszczeń naszych klientów, dzięki którym nie muszą oni spłacać rat swoich kredytów przez czas trwania postępowania sądowego.
Poniżej lista zapadłych postanowień zabezpieczających wraz z ich krótkim omówieniem.
- Sprawa przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu – postanowienie Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie II Wydział Cywilny (SSO Katarzyna Sałaj-Alechno) z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. akt II C 2468/23 – zabezpieczenia udzielono niespełna miesiąc po wniesieniu pozwu do sądu.
- Sprawa przeciwko mBank S.A. z siedzibą w Warszawie – postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie I Wydział Cywilny (SSA Anna Strączyńska) z dnia 9 października 2023 r., sygn. akt I ACa 2841/23 – wniosek o wstrzymanie płatności rat został złożony na etapie postępowania apelacyjnego. Zabezpieczenie zostało przez Sąd udzielone niemal od razu po wpłynięciu wniosku – w odstępie 5 dni.
- Sprawa przeciwko Syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie – postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny (SSO Tomasz Leszczyński) z dnia 24 listopada 2023 r., sygn. akt XXVIII C 11076/23 – w tej sprawie zabezpieczenie również udało nam się uzyskać w zadowalająco szybkim tempie, tj. w ciągu 18 dni od dnia złożenia wniosku w tym przedmiocie.
Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych spraw. Jest to bowiem postępowanie dotyczące umowy kredytowej zawartej z dawnym Getin Bank S.A., wszczęte już po ogłoszeniu upadłości jego następcy prawnego, tj. Getin Noble Bank S.A.
Po pierwsze, uzyskanie zabezpieczenia było w tej sprawie szczególnie istotne, bowiem sytuacja prawna i ekonomiczna, w której obecnie znajduje się bank daje solidne podstawy by sądzić, że pieniądze wpłacane przez kredytobiorców tytułem płatności rat, pomimo stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, nigdy nie zostałyby odzyskane. Pieniądze spływające z bieżącej spłaty kredytów powiązanych z walutą obcą mają być bowiem w pierwszej kolejności zaliczane na pokrycie wierzytelności przysługującej Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu oraz Systemowi Ochrony Banków Komercyjnych S.A. z tytułu zwrotu środków wyłożonych przez te podmioty na dokapitalizowanie VeloBank SA, tj. podmiotu, który przejął całą „zdrową” działalność upadłego Getin Noble Bank S.A., tj. depozyty klientów, kredyty złotówkowe, inne produkty bankowe i kredytowe, z wyłączeniem portfela kredytów powiązanych z walutami obcymi.
Po drugie z kolei, w pewnym zakresie dotychczasowego orzecznictwa sądów ugruntowała się niekorzystna dla kredytobiorców praktyka odmawiania udzielania zabezpieczeń w sprawach umów kredytowych zawartych z Getin Bank S.A. (obecnym Getin Noble Bank S.A. w upadłości). Niektórzy sędziowie utrzymują, że udzielenie zabezpieczenia w postaci wstrzymania płatności rat jest działaniem skierowanym do majątku wchodzącego w skład masy upadłości upadłego banku, co jest niedopuszczalne na mocy przepisów ustawy Prawo upadłościowe. Interpretacja ta jest jednak błędna, bowiem udzielenie zabezpieczenia nie ingeruje w żaden sposób w ukształtowaną już masę upadłości Banku, tj. jego dotychczasowy majątek, lecz jedynie uniemożliwia zasilanie tej masy w dalszym zakresie, co, jak wskazano już wyżej, ma na celu zapewnienie ochrony interesów majątkowych kredytobiorców.
Biorąc jednak pod uwagę takie błędne przekonanie wyznawane przez niektórych sędziów, każde uzyskane zabezpieczenie w sprawie przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank S.A. cieszy podwójnie!