2 Października 2023

Kolejna wygrana sprawa frankowa oraz z zakresu prawa pracy!

Z przyjemnością informujemy o kolejnych dwóch pozyskanych przez Kancelarię korzystnych wyrokach, które zapadły w ostatnim czasie. Orzeczenia zostały wydane w sprawach całkowicie od siebie odmiennych - jedna to klasyczna sprawa frankowa, druga zaś - sprawa z prawa pracy, w której broniliśmy przedsiębiorcę przed nieistniejącymi roszczeniami rzekomego pracownika!

  • Wyrok Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 18 września 2023 r. wydany w sprawie VII P 439/22 - oddalający w całości roszczenie powódki o ustalenie stosunku pracy oraz roszczenia z tym powiązane, m.in. o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy.

Wyrok, choć cieszy, nie był dużym zaskoczeniem z uwagi na absurdalność roszczeń powódki w stosunku do reprezentowanej przez nas Spółki. Powódka, prowadząc działalność gospodarczą i współpracując z naszym Klientem na podstawie tzw. kontraktu b2b, domagała się uznania, że świadczone przez nią czynności wypełniały cechy stosunku pracy. Podnoszone przez nią argumenty były o tyle nieuzasadnione, że czynności, które wykonywała na rzecz Spółki miały stricte charakter wsparcia i doradztwa zewnętrznego (marketing) oraz należały do standardowej działalności zawodowej powódki (prowadzonej przez nią od kilkunastu lat!), wykonywanej w przeszłości również na rzecz innych podmiotów, nie tylko we współpracy z reprezentowanym przez nas Klientem.

 

  • Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 21 lipca 2023 r. wydany w sprawie XXV C 3757/20 wydany przeciwko Bankowi Millenium S.A. – stwierdzający nieważność umowy kredytu waloryzowanego do waluty obcej oraz zasądzający na rzecz powodów dochodzone z tego tytułu roszczenie pieniężne. Sprawa trwała przed sądem I instancji 3 lata.

Z nietypowych kwestii - Sąd odstąpił od przesłuchania jednego z nich z uwagi na nieograniczone w czasie przebywanie poza granicami kraju (obowiązki zawodowe związane z pracą na morzu). Sąd poprzestał na odebraniu od powoda pisemnego oświadczenia, iż potwierdza w całości wyjaśnienia złożone przez drugiego z kredytobiorców i rozumiejąc skutki stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, godzi się na nie.

***

Obydwa wyroki nie są jeszcze prawomocne. Biorąc jednak pod uwagę motywy rozstrzygnięcia, liczymy, że nawet po wniesieniu apelacji przez przeciwników procesowych, utrzymają się one w tym kształcie przed sądem II instancji.

Najnowsze na blogu