Początek wakacji z dwukrotną wygraną z bankami!
Na przełomie czerwca i lipca doprowadziliśmy do uzyskania w I instancji niemal w 100 % korzystnych dla naszych Klientów rozstrzygnięć w dwóch sprawach kredytów waloryzowanych kursem waluty CHF.
Pierwszy z zapadłych wyroków został wydany w dniu 21 czerwca 2024 r. przez Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie (SSO Agnieszka Tulczyńska-Ożga) w sprawie III C 3145/23 przeciwko Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. z siedzibą w Warszawie (umowa dawnego Banku BPH).
W sprawie tej kredyt został spłacony na kilka lat przed wszczęciem postępowania, w związku z czym Sąd orzekł tzw. nieważność przesłankową, zaistniała zawsze wtedy, gdy kwestionowana umowa jest już w całości wykonana. Jeśli zaś chodzi o związane z nieważnością świadczenia pieniężne, to sąd zasądził je na rzecz powodów w całości, wraz z odsetkami liczonymi już od przedsądowego wezwania Banku do zapłaty.
Drugi wyrok wydał w dniu 2 lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Krzysztof Świderski) w sprawie XXVIII C 5544/22, prowadzonej przeciwko PKO BP S.A. z siedzibą w Warszawie. Od zasądzonych świadczeń pieniężnych Sąd „uciął” jedynie kilka dni dochodzonych odsetek, przyjmując, iż Bankowi powinien przysługiwać nieco dłuższy niż 7-dniowy termin na zapłatę, liczony od przedsądowego wezwania go do spełnienia świadczenia.
Sąd praski, wydając pierwszy z opisanych wyroków, nie uwzględnił zarzutów Banku co do braku konsumenckiego charakteru transakcji. W ocenie Sądu Bank, podnosząc fakt, że w chwili zawierania umowy kredytowej powód prowadził działalność gospodarczą, a kredytowana nieruchomość po kilku latach od jej zakupu stała się przedmiotem wynajmu, nie zakwestionował skutecznie przekonania, iż nieruchomość, w chwili jej nabycia, miała zaspokajać potrzeby mieszkaniowe rodziny powoda, a jej zakup nie był w żaden sposób związany z działalnością gospodarczą przez powoda w tamtym czasie prowadzoną.
W drugiej ze wspomnianych spraw skutecznie wykazaliśmy z kolei, że kurs CHF przyjęty do przeliczenia wypłacanego powodom kapitału kredytu w istocie nie był negocjowany, jak wskazywał Bank, powołując się wyłącznie na zapis w tym przedmiocie umieszczony na dokumentach dyspozycji wypłaty kredytu, nie mający przełożenia w faktycznych ustaleniach.
Wyrok przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga zapadł stosunkowo szybko, bowiem niespełna 8 miesięcy od wniesienia pozwu. Sądowi Okręgowemu w Warszawie wydanie rozstrzygnięcia zajęło niestety trochę dłużej – około 2 lata i 4 miesiące.