Ponad 3-letnia przeprawa zakończona 100 %-owym sukcesem!
W ostatni piątek, 12 kwietnia 2024 r., po ponad 3,5-letnim procesie, uzyskaliśmy w 100 % korzystny dla reprezentowanego przez nas kredytobiorcy wyrok w sprawie kredytu frankowego przeciwko Raiffeisen Bank International AG na gruncie umowy zawartej z dawnym EFG Eurobank Ergasias S.A.
Sąd Okręgowy w Warszawie XXIV Wydział Cywilny (SSO Jacek Tyszka) orzekł nieważność umowy wiążącej naszego klienta z Bankiem oraz zasądził na jego rzecz dochodzone w związku z tą nieważnością świadczenia pieniężne.
Odsetki od dochodzonych kwot Sąd zasądził już od wystosowanego do Banku przez kredytobiorcę wezwania do zapłaty (tj. od czerwca 2020 r.) – w zakresie roszczenia pierwotnego oraz od doręczenia Bankowi pisma rozszerzającego powództwo (tj. od lipca 2022 r.) – w zakresie świadczenia, o które powództwo rozszerzono w związku ze spłacaniem rat kredytu w toku postępowania sądowego.
Kluczowym aspektem niniejszej sprawy jest również nieuwzględnienie przez Sąd zarzutu zatrzymania, który Bank podniósł w celu uzależnienia wypłaty kredytobiorcy dochodzonych przez niego kwot z tytułu czynionych spłat kredytu od jednoczesnego zaofiarowania przez niego Bankowi zwrotu kapitału kredytu, który otrzymał zawierając umowę.
Rozstrzygnięcie w zakresie odsetek, jak i nieuwzględnienie zarzutu zatrzymania Banku jest niewątpliwie efektem grudniowych wyroków TSUE dotyczących właśnie tych kwestii. Satysfakcjonująca jest konkluzja, że polskie Sądy dostrzegają płynącą z prawa Unii Europejskiej potrzebę ochrony praw konsumentów i ochronę tę stosują w praktyce, realizując ją poprzez wydawanie takich, a nie innych rozstrzygnięć.
Negatywne światło na sprawę rzuca jedynie długi czas trwania postępowania. Z opóźnieniami powodującymi wydłużanie procesu wciąż jednak walczymy, regularnie wnosząc do Sądu ponaglenia, a kiedy jest taka potrzeba, również skargi na przewlekłość postępowania. Tak też stało się w niniejszej sprawie. Wniesiona przez nas skarga na przewlekłość doprowadziła do wyznaczenia przez Sąd posiedzenia, na którym możliwe było zamknięcie rozprawy i wydanie wyroku w I instancji.