18 Czerwca 2024

Słodko–gorzki wyrok SO w Warszawie – nieważność umowy kredytowej z limitowanymi odsetkami za opóźnienie

W dniu 12 czerwca 2024 r., półtora roku po złożeniu pozwu, uzyskaliśmy dla naszych Klientów unieważnienie umowy kredytu indeksowanego do waluty CHF, zawartej z Bankiem Millennium SA!

Rozstrzygnięcie zostało wydane przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie XXVIII C 24914/22. Sąd (SSO Marcin Czachura) oprócz stwierdzenia nieważności umowy kredytowej wiążącej powodów i pozwany Bank, zasądził na rzecz powodów dochodzone przez nich należności pieniężne.

Na przeszkodzie wydaniu rozstrzygnięcia o wyżej wskazanej treści nie stanęła również argumentacja Banku dotycząca wykształcenia jednego z powodów w zakresie analityki bankowej. Sąd nie podzielił stanowiska Banku, jakoby powód, z uwagi na posiadaną wiedzę z zakresu bankowości, winien mieć większe niż przeciętne rozeznanie w zasadach udzielania kredytów i ich spłaty, również w zakresie ryzyka kursowego. Taki pogląd Banku był nieuprawniony w świetle dominującego stanowiska TSUE, zgodnie z którym każdy kredytobiorca, niezależnie od wykształcenia, winien w procedurze kredytowej być traktowany tak samo, a zakres udzielanych mu informacji nie powinien zależeć od stopnia jego wiedzy czy rodzaju wykonywanego zawodu (wyrok z dnia 21 września 2023 r., wydany w sprawie C-139/22).

Jedynym negatywnym aspektem wydanego wyroku jest „ucięcie” przez Sąd należnych powodom odsetek za opóźnienie od dochodzonych kwot pieniężnych i zasądzenie ich nie od wystosowania do Banku wezwania do zapłaty, lecz od złożenia przed sądem przez powodów sformalizowanego oświadczenia o świadomości konsekwencji wynikających z nieważności umowy.

Z powyższym stanowiskiem Sądu oczywiście się nie zgadzamy – godzi ono zarówno w treść przepisów prawa polskiego, jak również w założenia prezentowane niezmiennie przez orzecznictwo europejskie. Niewątpliwie złożymy więc w tym zakresie apelację.

Najnowsze na blogu