18 Stycznia 2024

Warto było czekać - wyrok po ponad 3 latach postępowania z pełnymi odsetkami!

Naszym najnowszym sukcesem jest w całości korzystny dla kredytobiorców wyrok w sprawie kredytu denominowanego w CHF przeciwko  BNP Paribas Bank Polska SA na gruncie umowy dawnego BGŻ SA.

W dniu 12 stycznia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny (SSO Rafał Schmidt) orzekł nieważność umowy naszych klientów oraz zasądził na ich rzecz dochodzone w związku z tą nieważnością świadczenia pieniężne.

Odsetki od dochodzonych kwot zasądził już od wystosowanego do Banku przez kredytobiorców wezwania do zapłaty (tj. od października 2020 r.) - w zakresie roszczenia pierwotnego oraz od doręczenia Bankowi pisma rozszerzającego powództwo (tj. od września 2022 r.) - w zakresie świadczenia, o które powództwo rozszerzono w związku z płatnością rat kredytu w toku postępowania sądowego. Efektem powyższego jest dodatkowa korzyść kredytobiorców, która na dzień wyrokowania opiewa na kwotę około 105.000,00 PLN.

Poza odsetkami, kluczowym aspektem sprawy jest nieuwzględnienie przez Sąd zarzutu zatrzymania banku, który został podniesiony przez bank w celu uzależnienia wypłaty kredytobiorcom dochodzonych przez nich kwot z tytułu czynionych spłat kredytu od jednoczesnego zaofiarowania przez nich bankowi zwrotu kapitału kredytu, który otrzymali zawierając z bankiem umowę.

Możemy domniemywać, że rozstrzygnięcie Sądu, pomijające zatrzymanie Banku, jest odzwierciedleniem stanowiska TSUE, który 14 grudnia 2023 r. orzekł, że sprzeczne z przepisami prawa UE jest uzależnianie przez przedsiębiorcę zwrotu świadczeń otrzymanych od konsumenta od przedstawienia przez niego oferty zwrotu świadczeń, które konsument sam otrzymał od tego przedsiębiorcy, jeżeli wykonywanie prawa zatrzymania w tym kształcie powodowałoby utratę przez konsumenta prawa do uzyskania należnych mu odsetek za jakikolwiek okres opóźnienia, w którym znajduje się bank.

Najnowsze na blogu